The Dallas Movie Screening Group

This is the homepage of the Dallas Movie Screening Group. To join our mailing list you must sign up at our group page on Yahoo. You will then be connected to receive notices on how to find passes to the local screenings in the DFW area. It's up to you to pickup or sign up for passes. You can also barter, trade or just giveaway passes you don't want, need or share with other members of the group. Please read the instructions on the Yahoo page very carefully before posting. This group is closely moderated so that your mail box is not full of spam or other unnecessary mail. We appreciate everyone's consideration and cooperation.

You can use this homepage for posting comments, reviews, and other things that cannot be posted to the group. Of course spam is not allowed. Thanks!

To join the Dallas Movie Screening Yahoo Group:
dallasmoviescreenings-subscribe@yahoogroups.com

Reesa's Reviews can also be found at:
http://www.moviegeekfeed.com

Logo art by Steve Cruz http://www.mfagallery.com

Website and Group Contact: dalscreenings@gmail.com

Tuesday, January 23, 2018

2018 Oscar Nominations






Performance by an actor in a leading role

Timothée Chalamet in "Call Me by Your Name" (Sony Pictures Classics)

Daniel Day-Lewis in "Phantom Thread" (Focus Features)

Daniel Kaluuya in "Get Out" (Universal)

Gary Oldman in "Darkest Hour" (Focus Features)

Denzel Washington in "Roman J. Israel, Esq." (Sony Pictures Releasing)

Performance by an actor in a supporting role

Willem Dafoe in "The Florida Project" (A24)

Woody Harrelson in "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Fox Searchlight)

Richard Jenkins in "The Shape of Water" (Fox Searchlight)

Christopher Plummer in "All the Money in the World" (Sony Pictures Releasing)

Sam Rockwell in "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Fox Searchlight)


Performance by an actress in a leading role


Sally Hawkins in "The Shape of Water" (Fox Searchlight)

Frances McDormand in "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (Fox Searchlight)

Margot Robbie in "I, Tonya" (Neon/30 West)

Saoirse Ronan in "Lady Bird" (A24)

Meryl Streep in "The Post" (20th Century Fox)


Performance by an actress in a supporting role


Mary J. Blige in "Mudbound" (Netflix)

Allison Janney in "I, Tonya" (Neon/30 West)

Lesley Manville in "Phantom Thread" (Focus Features)

Laurie Metcalf in "Lady Bird" (A24)

Octavia Spencer in "The Shape of Water" (Fox Searchlight)


Best animated feature film of the year


"The Boss Baby" (20th Century Fox) Tom McGrath and Ramsey Naito

"The Breadwinner" (GKIDS) Nora Twomey and Anthony Leo

"Coco" (Walt Disney) Lee Unkrich and Darla K. Anderson

"Ferdinand" (20th Century Fox) Carlos Saldanha

"Loving Vincent" (Good Deed Entertainment) Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan
Mactaggart


Achievement in cinematography


"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Roger A. Deakins

"Darkest Hour" (Focus Features) Bruno Delbonnel

"Dunkirk" (Warner Bros.) Hoyte van Hoytema

"Mudbound" (Netflix) Rachel Morrison

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Dan Laustsen


Achievement in costume design


"Beauty and the Beast" (Walt Disney) Jacqueline Durran

"Darkest Hour" (Focus Features) Jacqueline Durran

"Phantom Thread" (Focus Features) Mark Bridges

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Luis Sequeira

"Victoria & Abdul" (Focus Features) Consolata Boyle

Achievement in directing

"Dunkirk" (Warner Bros.) Christopher Nolan

"Get Out" (Universal) Jordan Peele

"Lady Bird" (A24) Greta Gerwig

"Phantom Thread" (Focus Features) Paul Thomas Anderson

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Guillermo del Toro

Best documentary feature

"Abacus: Small Enough to Jail" (PBS Distribution)
A Mitten Media/Motto Pictures/Kartemquin
Educational Films/WGBH/FRONTLINE Production
Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman

"Faces Places" (Cohen Media Group)
A Ciné Tamaris Production
Agnès Varda, JR and Rosalie Varda

"Icarus" (Netflix)
A Netflix Documentary in association with Impact
Partners, Diamond Docs, Chicago Media Project and
Alex Production
Bryan Fogel and Dan Cogan

"Last Men in Aleppo" (Grasshopper Film)
A Larm Film and Aleppo Media Center Production
Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen
Jespersen

"Strong Island" (Netflix)
A Yanceville Films and Louverture Films Production
Yance Ford and Joslyn Barnes

Best documentary short subject

"Edith+Eddie" (Kartemquin Films)
A Heart is Red/Kartemquin Films Production
Laura Checkoway and Thomas Lee Wright

"Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
A Stiefel & Co. Production
Frank Stiefel

"Heroin(e)" (Netflix)
A Netflix Original Documentary in association with The
Center for Investigative Reporting/Requisite Media
Production
Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

"Knife Skills"
A TFL Films Production
Thomas Lennon

"Traffic Stop" (HBO Documentary Films)
A Q-Ball Production
Kate Davis and David Heilbroner

Achievement in film editing

"Baby Driver" (Sony Pictures Releasing) Paul Machliss and Jonathan Amos

"Dunkirk" (Warner Bros.) Lee Smith

"I, Tonya" (Neon/30 West) Tatiana S. Riegel

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Sidney Wolinsky

"Three Billboards outside Ebbing, Missouri"
(Fox Searchlight)
Jon Gregory


Best foreign language film of the year


"A Fantastic Woman"
A Fabula Production
Chile

"The Insult"
A Douri Film Production
Lebanon

"Loveless"
A Non-Stop Production
Russia

"On Body and Soul"
An Inforg-M&M Film Production
Hungary

"The Square"
A Plattform Production
Sweden

Achievement in makeup and hairstyling


"Darkest Hour" (Focus Features) Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy
Sibbick

"Victoria & Abdul" (Focus Features) Daniel Phillips and Lou Sheppard

"Wonder" (Lionsgate) Arjen Tuiten

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

"Dunkirk" (Warner Bros.) Hans Zimmer

"Phantom Thread" (Focus Features) Jonny Greenwood

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Alexandre Desplat

"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) John Williams

"Three Billboards outside Ebbing, Missouri"
(Fox Searchlight)
Carter Burwell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

"Mighty River" from “Mudbound”
(Netflix)
Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq
and Taura Stinson

"Mystery Of Love" from “Call Me by Your Name”
(Sony Pictures Classics)
Music and Lyric by Sufjan Stevens

"Remember Me" from “Coco”
(Walt Disney)
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and
Robert Lopez

"Stand Up For Something" from “Marshall”
(Open Road Films)
Music by Diane Warren
Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren

"This Is Me" from “The Greatest Showman”
(20th Century Fox)
Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

Best motion picture of the year


"Call Me by Your Name" (Sony Pictures Classics)
A Frenesy Film/La Cinéfacture/Memento Films
International/RT Features Production
Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges
and Marco Morabito, Producers

"Darkest Hour" (Focus Features)
A Working Title Films Production
Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony
McCarten and Douglas Urbanski, Producers

"Dunkirk" (Warner Bros.)
A Syncopy Pictures Production
Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers

"Get Out" (Universal)
A Blumhouse Productions/QC
Entertainment/Monkeypaw Production
Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H.
Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers

"Lady Bird" (A24)
A Mission Films Production
Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill,
Producers

"Phantom Thread" (Focus Features)
An Annapurna Pictures Production
JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan
Ellison and Daniel Lupi, Producers

"The Post" (20th Century Fox)
A 20th Century Fox/DreamWorks Pictures Production
Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie
Macosko Krieger, Producers

"The Shape of Water" (Fox Searchlight)
A Double Dare You Production
Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers

"Three Billboards outside Ebbing, Missouri"
(Fox Searchlight)
A Blueprint Pictures Production
Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin
McDonagh, Producers

Achievement in production design


"Beauty and the Beast" (Walt Disney) Production Design:
Set Decoration:
Sarah Greenwood
Katie Spencer

"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Production Design:
Set Decoration:
Dennis Gassner
Alessandra Querzola

"Darkest Hour" (Focus Features) Production Design:
Set Decoration:
Sarah Greenwood
Katie Spencer

"Dunkirk" (Warner Bros.) Production Design:
Set Decoration:
Nathan Crowley
Gary Fettis

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Production Design:
Set Decoration:
Paul Denham Austerberry
Shane Vieau and Jeff
Melvin


Best animated short film

"Dear Basketball" (Verizon go90)
A Glen Keane Production
Glen Keane and Kobe Bryant

"Garden Party"A MOPA Production
Victor Caire and Gabriel Grapperon

"Lou" (Walt Disney)
A Pixar Animation Studios Production
Dave Mullins and Dana Murray

"Negative Space"
An Ikki Films Production
Max Porter and Ru Kuwahata

"Revolting Rhymes"
A Magic Light Pictures Production
Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best live action short film


"DeKalb Elementary"
A UCLA Production
Reed Van Dyk

"The Eleven O'Clock"
A FINCH Production
Derin Seale and Josh Lawson

"My Nephew Emmett"
A New York University Production
Kevin Wilson, Jr.

"The Silent Child"
A Slick Films Production
Chris Overton and Rachel Shenton

"Watu Wote/All of Us"
A Hamburg Media School Production
Katja Benrath and Tobias Rosen

Achievement in sound editing


"Baby Driver" (Sony Pictures Releasing) Julian Slater

"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Mark Mangini and Theo Green

"Dunkirk" (Warner Bros.) Richard King and Alex Gibson

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) Matthew Wood and Ren Klyce

Achievement in sound mixing

"Baby Driver" (Sony Pictures Releasing) Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

"Dunkirk" (Warner Bros.) Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A.
Rizzo

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and
Stuart Wilson


Achievement in visual effects


"Blade Runner 2049" (Warner Bros.) John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and
Richard R. Hoover

"Guardians of the Galaxy Vol. 2" (Walt Disney) Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan
Fawkner and Dan Sudick

"Kong: Skull Island" (Warner Bros.) Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and
Mike Meinardus

"Star Wars: The Last Jedi" (Walt Disney) Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and
Chris Corbould

"War for the Planet of the Apes" (20th Century Fox) Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel
Whist

Adapted screenplay

"Call Me by Your Name" (Sony Pictures Classics) Screenplay by James Ivory

"The Disaster Artist" (A24) Screenplay by Scott Neustadter & Michael H.
Weber

"Logan" (20th Century Fox) Screenplay by Scott Frank & James Mangold and
Michael Green
Story by James Mangold

"Molly's Game" (STXfilms) Written for the screen by Aaron Sorkin

"Mudbound" (Netflix) Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Original screenplay

"The Big Sick" (Amazon Studios) Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

"Get Out" (Universal) Written by Jordan Peele

"Lady Bird" (A24) Written by Greta Gerwig

"The Shape of Water" (Fox Searchlight) Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa
Taylor
Story by Guillermo del Toro

"Three Billboards outside Ebbing, Missouri"
(Fox Searchlight)
Written by Martin McDonagh
.





Bookmark and Share

No comments:

Post a Comment